Zařízení pro větrání místností
Vzduchotechnické jednotky jsou zařízení pro mechanické větrání místností. Jejich hlavní funkcí je zajišťovat úpravu a výměnu vzduchu v interiéru. Úprava spočívá ve filtraci, ohřevu, chlazení, zvlhčování nebo odvlhčování vzduchu přiváděného do prostor.
Vzduchotechnické jednotky (AHU) se skládají z komponentů pro příslušnou funkci úpravy vzduchu, které se běžně označují jako sekce nebo moduly. V závislosti na individuálních požadavcích vzniká sestavením příslušných sekcí jednotka připravená k provozu.
Vzduchotechnické jednotky lze instalovat venku nebo uvnitř. Pomocí větracích kanálů připojených k vzduchotechnické jednotce je vzduch rozváděn do jednotlivých místností.
V závislosti na své velikosti mohou vzduchotechnické jednotky vyměnit a zpracovat až desítky tisíc m3 vzduchu za hodinu.
Jaké typy úpravy vzduchu provádějí vzduchotechnické jednotky?
Kromě řízení správného větrání a výměny vzduchu v budovách plní vzduchotechnické jednotky také následující funkce:
- Filtrace s kontrolou kvality vzduchu přiváděného do místností. Pomocí různých stupňů filtrace je vzduch přiváděný do místností plně vyčištěn.
- Regulace teploty vzduchu, která se realizuje ohřevem nebo ochlazováním přiváděného vzduchu do místností.
- Monitorování a regulace vlhkosti vzduchu pro zajištění maximálního pohodlí uživatelů v místnostech nebo pro splnění požadavků výrobních procesů.
Z čeho se skládají vzduchotechnické jednotky?
Vzduchotechnické jednotky se skládají z částí, které se běžně označují jako moduly. Sekce nebo modul vzduchotechnické jednotky je utěsněný plášť z izolačních panelů, uvnitř kterého jsou instalovány součásti, které plní specifické funkce pro úpravu vzduchu přiváděného do prostor. Ve vzduchotechnických jednotkách se používají následující moduly:
- Filtry (předfiltry, jemné filtry, HEPA, uhlíkové filtry).
- Ohřívače (vodní, glykolové, elektrické, plynové, freonové)
- Ventilátory (přívodní, odvodní)
- Chladiče (vodní, glykolové, freonové, adiabatické)
- Rekuperační výměníky (rekuperace tepla se realizuje prostřednictvím: recirkulace, rotační rekuperační výměníky, křížové protiproudé rekuperační výměníky, kompresorový modul tepelného čerpadla, glykolové rekuperační výměníky)
- Tlumiče hluku
- Zvlhčovače vzduchu (izotermické parní zvlhčovače, adiabatické rozprašovací komory, adiabatická rozprašovací lůžka)
- Dezinfekční úseky s UV lampami
- Napájecí a řídicí modul armatury
- Další prvky, které zajišťují specifické funkce zařízení
Schéma konstrukce vzduchotechnické jednotky
Grafika: Schwank
Díky konstrukci skříně vzduchotechnické jednotky je jednotka bezpečná a mechanismy, které jsou v sekcích nainstalovány, mohou efektivně fungovat.
V závislosti na požadavcích na čistotu vzduchu mohou použité filtry splňovat vyšší nebo nižší třídu filtrace částic, virů, bakterií nebo pachů a dalších látek znečišťujících vzduch.
Ventilátory nasávají venkovní vzduch, který je po úpravě čerpán potrubním systémem do místností budovy.
Řídicí systémy ovlivňují účinnost zařízení a umožňují efektivní řízení spotřeby energie. Systémy dálkového řízení (BMS), které výrobce nabízí pro řídicí systémy vzduchotechnických jednotek, jsou již standardem. Kvalita všech řídicích prvků v konečném důsledku ovlivňuje provoz jednotky a pohodlí uživatelů. Provoz jednotky musí být v souladu s doporučeními výrobce.
Co ovlivňuje kvalitu vzduchotechnických jednotek?
Důležitým prvkem, který ovlivňuje životnost vzduchotechnické jednotky, je kvalita materiálů, z nichž je jednotka vyrobena: jakost použité oceli a ochranných nátěrů, typ a kvalita izolačních materiálů, teplotní a UV odolnost plastů nebo způsob ochrany všech částí před působením vlhkosti nebo jiných agresivních látek – tyto aspekty ovlivňují kvalitu a následně životnost vzduchotechnických jednotek. Kvalita všech komponentů v konečném důsledku ovlivňuje provoz jednotky a pohodlí lidí uvnitř.
Vzduchotechnická jednotka Euroclima
Účinnost vzduchotechnických jednotek (AHU)
Vzduchotechnické jednotky uváděné na trh v Evropské unii podléhají od roku 2016 povinné certifikaci energetické účinnosti podle evropského nařízení o ekodesignu č. 1235/2014, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign větracích zařízení.
Díky využití různých metod zpětného získávání tepla snižují větrací jednotky spotřebu tepelné energie potřebné k ohřevu a chlazení vzduchu. Při rekuperaci tepla se tepelná energie nahromaděná v odváděném vzduchu z místnosti z velké části předává (rekuperuje) do přiváděného vzduchu, takže se snižuje tepelná energie potřebná k ohřevu nebo chlazení vzduchu, čímž se snižuje celková spotřeba energie jednotky v průběhu roku.
Jaké jsou typy vzduchotechnických jednotek?
Vzduchotechnické jednotky lze rozdělit na typy podle jejich použití: domácí rekuperační jednotky, průmyslové rekuperační jednotky, kompaktní jednotky, bazénové jednotky, hygienické jednotky, speciální jednotky a volně konfigurovatelné jednotky.
Kde lze vzduchotechnické jednotky instalovat?
V závislosti na místě instalace existují 2 typy vzduchotechnických jednotek:
- Externí – střešní (jednotky AHU v tomto provedení se vyznačují zvýšenou odolností vůči vnějším podmínkám a jsou vybaveny dalším příslušenstvím, tj.: stříškou, okapnicemi, střešními černinami a vyhazovači, dodatečnou izolací panelů, prvky AKPiA odolnými vůči UV záření, tlumiči zabudovanými uvnitř sekce)
- Vnitřní (vyznačují se standardním provedením bez nutnosti zvýšené odolnosti vůči vnějším podmínkám)
Výkonnost a požadavky na vzduchotechnické jednotky v závislosti na vlastnostech budovy.
Charakteristiky potřeb budov v souvislosti s větráním a úpravou vzduchu:
- Budovy a prostory s vysokou koncentrací osob a veřejných zařízení, jako jsou hotely, funkční místnosti (divadla, kina, sály), restaurace, kongresové sály, letiště, úřady, školy, školky atd.
- Budovy a místnosti s vysokými hygienickými požadavky, jako jsou laboratoře, nemocnice včetně operačních sálů, citlivé výrobní prostory, čisté prostory, prostory s hořlavým a výbušným prostředím atd.